România
 
martie 25, 2024

Chem-Trend își consolidează tradiția și pășește într-o nouă etapă de inovație cu John Lundin drept președinte și CEO

Howell, MI — 25 martie, 2024 – Chem-Trend, companie din grupul Freudenberg Chemical Specialities și lider global în dezvoltarea de agenți de demulare, compuși de purjare și alți adjuvanți de proces de înaltă calitate, anunță desemnarea noului președinte și CEO, John Lundin. Lundin, fost vicepreședinte și director general pentru America de Nord, alături de Chem-Trend din 2002, îl înlocuiește pe CEO-ul Devanir Moraes, care se pensionează.

Lundin preia această poziție într-o etapă în care Chem-Trend își continuă expansiunea ca furnizor de inovație la nivel global, pentru o varietate largă de industrii producătoare, de la cea aerospațială, la industria auto, de la industria medicală la industrii pentru bunuri de consum. Privind către viitor, compania rămâne fidelă principiilor sale de bază: îmbunătățirea eficienței și calității produselor la nivelul clientului, împreună cu o mai bună sustenabilitate de ansamblu.

„De-a lungul deceniilor, clienții noștri ne-au fost parteneri pentru reducerea costurilor, utilizând tehnologii care răspund nevoilor lor din prezent; se bazează pe noi să le furnizăm cu consecvență soluții care îi mențin în fața competitorilor”, a spus Lundin. „Lucrăm pentru a-i face pe clienții noștri să devină mai buni, la toate nivelurile. Aceasta este baza pe care ne-am construit renumele, și pe care vom continua să o consolidăm.”

Chem-Trend intră într-o nouă etapă de dezvoltare a rolului său de lider, la nivel de organizație și de industrie, cu marcarea celor două decenii de când face parte din Freudenberg Chemical Specialities, o divizie din grupul Freudenberg, ce aniversează în 2024 o remarcabilă vârstă de 175 de ani de activitate. Companiile din cadrul grupului Freudenberg se află împreună pe drumul către atingerea neutralității climatice până în 2045.

Anul trecut, Chem-Trend a anunțat eliminarea PFAS din portofoliul său tradițional de produse, la nivel global. A obținut de asemenea și prestigioasa medalie Gold acordată de EcoVadis, regăsindu-se astfel printre primele 5% companii de produse chimice în ceea ce privește rezultatele obținute la nivel de mediu, etică, drepturile omului și dreptul muncii, precum și achizițiile sustenabile.

Chem-Trend definește standardele când vine vorba de eficiența proceselor de formare și stimulează dezvoltările din industrie cu produse de următoare generație, care pun accentul pe asigurarea sustenabilității, prin tehnologii ca DilutionIQ™ și SprayIQ™, ce asigură clienților o precizie neatinsă până acum în ceea ce privește controlul cantității de produs utilizat.

„Excepționalele noastre echipe și concentrarea lor neîntreruptă pe clienți fac posibile toate aceste rezultate. Pasiunea mea, pe care o împărtășesc cu toată structura noastră de conducere, este să facem Chem-Trend locul de muncă preferat, la nivel global. Această viziune devine realitate dând echipelor noastre autoritatea de a se concentra pe îmbunătățiri continue, la toate nivelurile, pentru ca noi să putem furniza o nouă eră a inovațiilor, în care sprijinim clienții cu soluții mereu mai inteligente și mai sustenabile”, a spus Lundin.

Rolul în cadrul conducerii Chem-Trend, pe care Lundin l-a început ca nou președinte și CEO în iulie 2023, l-a dus pe acesta în mai multe din cele 19 locații ale companiei de la nivel global. În timpul vizitelor, s-a axat pe consolidarea unor conexiuni și mai strânse cu angajații și pe familiarizarea cu activitățile de zi cu zi ale acestora, promovând un mediu inclusiv, în care fiecare membru al echipei se simte apreciat și respectat.

„John oferă un nivel nelimitat de energie și entuziasm oriunde se află și utilizează orice oportunitate de a celebra realizările echipelor noastre”, a spus Nicole Mason, director global pentru resurse umane în cadrul Chem-Trend. „Ne bucurăm mult de faptul că se află în acest nou rol și de viitorul în care vom lucra împreună pentru progresul Chem-Trend.”

O marcă comercială Freudenberg.